Kosmetyki naturalne czyli ekokosmetyki

Kosmetyki naturalne czyli ekokosmetyki

Ekokosmetyki

Brak parabenów, silikonów, detergentów, surowców z roślin genetycznie modyfikowanych i sztucznych barwników sprawia, że ekokosmetyki zyskują coraz większe uznanie konsumentów. Kosmetyki naturalne stanowią kilka procent rynku kosmetycznego w Polsce, jednak ze względu na silny trend slow life ich sprzedaż stale rośnie.

Produkty naturalne oznaczone przedrostkami „eko”, „bio” czy zwane organicznymi stały się ostatnio wyjątkowo modne. Producenci dobrze o tym wiedzą i w celu zwiększenia sprzedaży publikują na opakowaniach sformułowania które z ekokosmetykami nie mają nic wspólnego. Również certyfikaty nie dają 100% gwarancji. W najlepszym wypadku kosmetyk zawiera 95% składników oryginalnych, a 5% to konserwanty, syntetyczne barwniki.

Kosmetyki używane w codziennej pielęgnacji zawierają często sztuczne, chemiczne substancje, które zamiast pomóc, szkodzą naszej skórze. Warto zatem wiedzieć z czego dany produkt jest wykonany i postawić na produkty naturalne.

Kosmetyki konwencjonalne na bazie syntetycznych składników

Kosmetyki konwencjonalne wykonane są prawie wyłącznie na bazie tanich i łatwo dostępnych olejów syntetycznych, które są pochodnymi przemysłu petrochemicznego.

Tworzą one na skórze cienki, nieprzepuszczalny film, zaburzając zarówno jej oddychanie, jak i prawidłowy metabolizm, co często prowadzi do powstawania zaskórników i zmian trądzikowych. Takie syntetyczne substancje blokują prawidłowe wnikanie w skórę składników aktywnych zawartych w kremie, czyniąc je w dużej mierze bezużytecznymi. Olejki syntetyczne mogą gromadzić się w wątrobie, nerkach i węzłach chłonnych.

W konwencjonalnych produktach stosuje się zapachy syntetyczne, składające się nawet z 200 różnych substancji chemicznych i mogące odpowiadać za większość reakcji alergicznych wywoływanych przez kosmetyki konwencjonalne.

W przypadku kosmetyków konwencjonalnych do konserwacji używane są substancje syntetyczne, kiedyś uznawane za całkowicie bezpieczne, ostatnio jednak budzą coraz większe zaniepokojenie. Mogą one wywoływać alergiczne stany zapalne skóry, a nawet negatywnie oddziaływać na system hormonalny człowieka. Obecnie prowadzone są badania nad ich ewentualnym związkiem z niektórymi chorobami nowotworowymi.

Kosmetyki naturalne

Według wymogów Unii Europejskiej skład każdego z kosmetyków musi być zadeklarowany w nazewnictwie INCI, czyli International Nomenclature of Cosmetic Ingredients. Deklaracja ta musi znajdować się na opakowaniu lub na ulotce kosmetyku. Używa się w niej łacińskich oraz angielskich nazw.

Jest to obecnie jedyny sposób, żeby świadomie odróżniać kosmetyki naturalne od konwencjonalnych.

Dobre marki naturalnych kosmetyków nie certyfikują efektu finalnego, ponieważ jest on wykonany z już certyfikowanych składników.

Kosmetyka naturalna opiera się na takich składnikach jak:

  • olejki eteryczne lub naturalne wyciągi z roślin i owoców – stosowanych jako substancje zapachowe
  • oleje tłoczone na zimno
  • kit pszczeli
  • algi
  • glinki
  • czysta woda źródlana.

Dzięki temu te wartościowe i nieprzetworzone substancje są niezwykle skuteczne i jednocześnie wolne od pozostałości nawozów sztucznych i pestycydów.

Dla trwałości i bezpieczeństwa kosmetyki muszą zostać poddane konserwacji. W przeciwnym wypadku mogłyby się w nim rozwinąć niebezpieczne dla skóry i zdrowia kultury bakterii lub grzybów.

Kosmetyki naturalne zawierają tylko bezpieczne, łagodne konserwanty, które zostały pozytywnie zaopiniowane i dopuszczone do stosowania przez jednostki certyfikujące (np. Cosmos czy Ecocert). Wzrost trwałości osiągany jest również poprzez właściwe pH produktu.

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top