Godzina dla Ziemi

Godzina dla Ziemi - wlaczoszczedzanie.pl

Godzina dla Ziemi to największa na świecie inicjatywa społeczna zapoczątkowana przez organizację ekologiczną WWF (World Wide Fund for Nature), odbywająca się w każdą ostatnią sobotę marca.

Co roku setki milionów ludzi na całym świecie jednoczą się w symbolicznym geście gaszenia światła na rzecz ochrony środowiska naturalnego i przyrody.

Godzina dla Ziemi WWF to inicjatywa łącząca przedstawicieli biznesu, rządy państw, władze lokalne oraz zwykłych ludzi na wszystkich kontynentach w symbolicznej akcji na rzecz ochrony środowiska.

Podczas Godziny dla Ziemi WWF wygaszane jest oświetlenie najbardziej charakterystycznych budynków na całym świecie m.in. Wieży Eiffla we Francji, Opery w Sydney, Bramy Brandenburskiej w Niemczech, piramid w Egipcie, Stadionu Narodowego, Pałacu Kultury i Nauki oraz Zamku Królewskiego w Warszawie, czy też Spodku w Katowicach, Sukiennic i Kopca Kościuszki w Krakowie.

Akcja bywa krytykowana za swój symboliczny charakter, czyli niewielki i krótkotrwały wpływ na zużycie energii. Według niektórych ekspertów skutkiem nagłego wyłączenia wielu odbiorników może dojść do uszkodzenie systemu energetycznego, a w konsekwencji przerw w dostawie energii do odbiorców na wiele godzin.

Godzina dla Ziemi WWF to jednak znacznie więcej niż zgaszenie świateł na 60 minut w roku. Podczas Godziny dla Ziemi WWF nie mierzy się ilości zaoszczędzonej energii. Nie powstrzyma się degradacji środowiska naturalnego czy nadmiernej emisji gazów cieplarnianych, oszczędzając energię przez jedną godzinę w roku.

Nadrzędnym celem akcji jest troska o Ziemię poprzez promowanie zrównoważonego rozwoju i poszanowania dla zasobów naturalnych naszej planety. Jest to jedyna cykliczna i masowa akcja, która zwraca uwagę milionów ludzi na świecie na to, że ochrona środowiska to przede wszystkim zmiana naszych codziennych nawyków i przyzwyczajeń, gdyż to właśnie one mają kluczowe znaczenie dla stanu środowiska.

W 2015 roku Godzina dla Ziemi WWF zmieniła swój charakter. Oddziały organizacji ekologicznej WWF na całym świecie, poza ogólną edukacją środowiskową, w ramach kampanii angażują ludzi w rozwiązywanie konkretnych, pilnych problemów środowiskowych.

zobacz więcej informacji:
earthhour.org
godzinadlaziemi.pl

Brak możliwości komentowania