Godzina dla Ziemi (Earth Hour)

Czas czytania: 0 minut

Ostatnia aktualizacja:

Godzina dla Ziemi to największa na świecie inicjatywa społeczna zapoczątkowana przez organizację ekologiczną WWF (World Wide Fund for Nature). Odbywa się ona w każdą ostatnią sobotę marca.

Godzina dla Ziemi (Earth Hour)

Ma na celu skłonienie do refleksji nad zmianami klimatu, oraz uwrażliwienie na problem nadmiernego zużycia energii, poprzez nakłonienie zwykłych ludzi, a także korporacji, do symbolicznego wyłączenia na jedną godzinę oświetlenia domów, biur, obiektów infrastruktury, użyteczności publicznej i zabytków.

Podczas Godziny dla Ziemi WWF wygaszane jest oświetlenie najbardziej charakterystycznych budynków na całym świecie m.in. Wieży Eiffla we Francji, Opery w Sydney, Bramy Brandenburskiej w Niemczech, piramid w Egipcie. W Polsce na 60 minut wygaszany jest m.in. Stadion Narodowy, Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski w Warszawie, Spodek w Katowicach, Sukiennice i Kopiec Kościuszki w Krakowie.

Kontrowersje związane z charakterem kampanii

Akcja Godzina dla Ziemi bywa krytykowana za swój symboliczny charakter, czyli niewielki i krótkotrwały wpływ na zużycie energii. Według niektórych ekspertów skutkiem nagłego wyłączenia wielu odbiorników może być uszkodzenie systemu energetycznego, a w konsekwencji przerw w dostawie energii do odbiorców na wiele godzin. Urząd Regulacji Energetyki tłumaczy jednak, że akcja WWF nie wpływa na stabilną pracę Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

Godzina dla Ziemi to znacznie więcej niż zgaszenie świateł na 60 minut raz w roku. Podczas niej nie mierzy się ilości zaoszczędzonej energii, nie powstrzyma się degradacji środowiska naturalnego, czy nadmiernej emisji gazów cieplarnianych. Nadrzędnym celem akcji jest troska o Ziemię poprzez promowanie zrównoważonego rozwoju i poszanowania dla zasobów naturalnych planety. Inicjatywa buduje postawy sprzyjające oszczędzaniu energii i ochronie środowiska. Jest to jedyna cykliczna i masowa akcja, która zwraca uwagę milionów ludzi na świecie na to, że ochrona środowiska to przede wszystkim zmiana naszych codziennych nawyków i przyzwyczajeń, gdyż to właśnie one mają kluczowe znaczenie dla stanu środowiska.

Pamiętaj! Godzina dla Ziemi to czas, gdy każdy z nas może na jedną godzinę zgasić światło i pomyśleć nieco o naszym codziennym życiu i ekologii.

Historia kampanii Godzina dla Ziemi

  • 2007 rok – po raz pierwszy Godzina dla Ziemi odbyła się w Sydney. Wzięło w niej udział 2,2 mln osób.
  • 2008 rok – w akcji wzięło udział 50 .milionów osób w 370 miastach na całym świecie. W Polsce światła zgasły w Warszawie i Poznaniu
  • 2009 rok – udział w akcji zadeklarowało ponad 700 miast z 78 krajów
  • 2010 rok – w wyłączenie światła na 60 minut włączyło się ponad 4,5 tys. miast w 128 krajach. W Polsce udział wzięło 40 miast, wyłączono oświetlenie m.in. Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie
  • 2015 rok – od tego roku Godzina dla Ziemi zmienia swój charakter. Oddziały organizacji ekologicznej WWF, poza edukacją środowiskową, angażują ludzi w rozwiązywanie konkretnych, pilnych problemów środowiskowych
  • 2015 rok – w tym roku Godzina dla Ziemi WWF w Polsce została zorganizowana pod hasłem Godzina dla morświna. Akcja miała na celu zebranie jak największej liczby podpisów pod apelem w obronie tych krytycznie zagrożonych wyginięciem bałtyckich ssaków.
  • 2016 rok – zaangażowanych w wydarzenie było już 178 państw świata, a ponad 12 700 instalacji rozświetlających zabytki i pomniki zostało wyłączonych. W akcji wzięło udział 75 polskich miast. W Polsce akcja odbyła się pod hasłem Godzina dla Wilka. Bądź głosem, tych którzy go nie mają. Inicjatywa miała przybliżyć ludziom tego drapieżnika i jego rolę w przyrodzie.
  • 2017 rok – w Polsce Godzina dla Ziemi przebiegała pod hasłem Godzina dla Wisły. Celem akcji było zwrócenie uwagi na grożącą tej rzece katastrofę ekologiczną.
  • 2018 rok – w Polsce Godzina Dla Ziemi odbyła się pod hasłem Ratujmy serce Karpat. Jej głównym celem było wsparcie utworzenia na terenie Puszczy Karpackiej Turnickiego Parku Narodowego. Na świecie, wśród osób zaangażowanych w Godzinę dla Ziemi znaleźli się mieszkańcy 188 państw świata, a ponad 13 tysięcy instalacji rozświetlających zabytki i pomniki zostało wyłączonych.
  • 2019 rok – w Polsce światła zgasły pod hasłem Ty też niszczysz swój dom, aby zwrócić uwagę na udział człowieka w procesie niszczenia Ziemi. Była to okazja do zastanowienia się nad tym jak każdy z nas może zaangażować się w ochronę środowiska nie tylko w jeden dzień, ale każdego dnia.
  • 2020 rokNie tamujmy rzek, niech płyną! – w ramach akcji WWF przekonywała, że najkorzystniejsza dla ludzi i przyrody jest renaturalizacja przekształconych przez człowieka rzek oraz ochrona rzek dziko płynących, które mają nieoceniony wpływ na walkę ze skutkami zmiany klimatu.
  • 2021 rokGodzina dla Bałtyku – w tym roku akcja dedykowana była Morzu Bałtyckiemu i zaistniała pod szyldem #godzinadlabałtyku.
  • 2022 rok – hasłem inicjatywy było Razem dla Planety
  • 2023 rok – tegoroczną edycję Godziny dla Ziemi WWF poświęcamy w Polsce walce z zanikiem różnorodności biologicznej, czyli z wymieraniem gatunków. Według najnowszego raportu WWF Living Planet Report w ciągu ostatnich 50 lat liczebność populacji gatunków zmniejszyła się o 69%. Gatunki giną m.in. z powodu ciągłej ekspansji człowieka na ich tereny. Kluczowa dla ochrony bioróżnorodności jest ochrona obszarów cennych przyrodniczo, aby stanowiły bezpieczny dom dla zamieszkujących je zwierząt.

Kronika filmowa Godziny dla Ziemi

dodatkowe informacje:
earthhour.org
godzinadlaziemi.pl

źródło: materiały prasowe
Godzina dla Ziemi, autorzy, licencja CC BY SA 3.0

Świadomy konsument – dodatkowe informacje:
ekologiczne i zrównoważone święta, black friday, Clean label, cyber monday, cykl życia produktu (Life Cycle Assesment LCA), data przydatności do spożycia, data ważności, degrowth, domowe (naturalne) środki czystości, dyrektywa Cyfrowa, Dyrektywa Omnibus, dyrektywy PPWD (Packaging and Packaging Waste Directive). dyrektywa Towarowa, dyrektywa Single-Use Plastics, ekoprojekt, ekoprojektowanie (ecodesign), etykiety energetyczne, greenwashing (ekościema, ekomanipulacja, zielone kłamstwo), ekonomia subskrypcji, fast fashion (szybka, śmieciowa moda), gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), kosmetyki naturalne (ekokosmetyki), marnowanie żywności, Nutri-Score (5-Colour Nutrition Label, 5-CNL) pięciokolorowa etykieta żywieniowa, olej palmowy, odpowiedzialna konsumpcja, pakiet odpadowy, Prawo Do Naprawy (#RightToRepair), produkt bio, produkt ekologiczny (eko), produkt naturalny, recykling, redesign, rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP), ekonomia współdzielenia (sharing economy), slow fashion, społeczna lodówka, strategia Od pola do stołu, system kaucyjny, transport ekologiczny, turystyka ekologiczna, upcykling, uwalnianie książek (bookcrosing), zdrowa żywność, zrównoważona moda, zrównoważone rybołówstwo, żywność alternatywna, żywność drukowana, żywność ekologiczna

ślad ekologiczny (ecological footprint), ślad środowiskowy (environmental footprint), ślad węglowy (carbon footprint), ślad wodny (water footprint)
air-commerce, downsizing, overpackaging

Jak każdego dnia dbać o środowisko naturalne:
na wakacjach, na zakupach, w podróży, ograniczenie zużycia papieru
oszczędzanie energii elektrycznej (oszczędzanie prądu): tryb czuwania Stand-by
energooszczędne oświetlenie: świetlówka kompaktowa (energooszczędna), żarówka LED
oszczędzanie gazu, oszczędzanie wody: perlator
energooszczędna wentylacja, energooszczędne ogrzewanie
energooszczędne urządzenia: czajnik elektryczny, komputer, lodówka i zamrażarka, odkurzacz, okap kuchenny, piekarnik, płyta grzejna, pojemnościowy podgrzewacz do wody, pralka, telewizor, zmywarka
segregacja odpadów
znaki i oznaczenia ekologiczne

Ekologiczny styl życia:
dieta planetarna, freganizm, Lifestyles of Health and Sustainability (LOHAS), Less Waste, Roślinne zamienniki mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, Repair Cafe, Slow fashion, Slow life, weganizm, wegetarianizm,
Zero Waste
zasada 3R, zasada 5R, zasada 8R: Rethink (Przemyśl swoją relację ze środowiskiem), Refuse (Odmawiaj), Reduce (Unikaj), Reuse (Użyj ponownie), Rehome (Znajdź nowy dom), Repair (Naprawiaj), Recycle (Utylizuj, Recyklinguj, Oddaj do odzysku), Rot (kompostuj)

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top