Zmiany klimatu

Filmy poruszające problemy związane z zmianami klimatu i globalnym ociepleniem

Kolonia pingwinów białookich zagrożona wyginięciem

Olbrzymia kolonia pingwinów białookich na Antarktydzie jest bliska wymarciu. Populacja tych ptaków drastycznie spadła z 160 tysięcy do 10 tysięcy, a jeżeli sytuacja się nie zmieni to w 2020 roku populacja ta całkowicie wymrze. Z przeprowadzonych badań wynika, że przyczyniła się do tego olbrzymia góra lodowa, która zatamowała dostęp do morza i zmusiła pingwiny do dłuższych podróży za pokarmem na odległość 120 km. Naukowcy uważają, ze winne jest temu ocieplenie klimatu. Planeta się ociepla i lodu topi się coraz więcej, jednak to nie znaczy, że góra lodowa zniknie. Przez zmiany klimatu powstaje więcej gór lodowych w okolicy Antarktydy, które osadzają się wzdłuż wybrzeża..


Grenlandia. Technologia Przyszłości 

Wraz z topniejącą pokrywą lodową, bogate złoża Grenlandii stają się dostępne dla człowieka. Szczególnie atrakcyjne są metale ziem rzadkich wykorzystywane w supernowoczesnych konstrukcjach elektronicznych oraz w nowoczesnych bateriach. Zobacz co Grenlandczycy zrobią z pieniędzmi zarobionymi z wydobycia tych cennych minerałów.


Topniejąca Grenlandia

Ciekawy, krótki film o skutkach globalnego ocieplenia dla Grenlandii.


Rekordowe minimum arktycznej pokrywy lodowej

Wizualizacja przygotowana przez należący do NASA Instytut Goddarda prezentuje zmiany rozmiaru arktycznej pokrywy lodowej od tegorocznego maksimum do minimum.


Stężenie CO2 w atmosferze 

Takiego stężenia dwutlenku węgla w atmosferze jeszcze nie było. Po raz pierwszy od rozpoczęcia pomiarów stężenie tego gazu przekroczyło 400 jednostek na milion.


El Nino

El Nino to występujący co kilka lat ciepły prąd we wschodniej części Oceanu Spokojnego, pojawiający się przy zmianie cyrkulacji pasatowej ze wschodniej na zachodnią. Odpowiada za klęski ekologiczne w różnych regionach międzyzwrotnikowych. Może powodować susze w Australii, różnych regionach Afryki, Azji Południowo-Wschodniej i w Indiach, a jednocześnie sprowadzać deszcze na inne obszary ziemskiego globu. Zobacz jak powstaje to zjawisko i co oznacza dla poszczególnych rejonów świata.


Poziom wody w Jeziorze Powell na rzece Kolorado w Stanach Zjednoczonych drastycznie spada

Zdjęcia i wideo NASA dokumentują zmiany jeziora zaobserwowane w latach 1999-2015. Na początku 1999 roku poziom wody był stosunkowo wysoki. Obecnie zbiornik na granicy stanów Arizona i Utah jest o 45 proc. poniżej swojego poziomu z powodu kryzysu wodnego, który występuje na Zachodzie.

Brak możliwości komentowania