Etykiety produktów

Etykiety produktów

Etykiety pomagają podjąć decyzje o zakupie odpowiedniego produktu. Stanowią środek komunikacji pomiędzy wytwórcą, sprzedającym i kupującym. Informacje na etykiecie pomagają kupującemu wybrać najbardziej odpowiadający mu artykuł, muszą zatem dokładnie opisywać z czego produkt został wyprodukowany oraz jakie są jego funkcje.

Prawo krajowe, oraz unijne regulacje, wymagają specyfikacji energetycznej, ekologicznej, oraz dotyczącej wtórnego przetwarzania. Jest to podstawa pozwalająca konsumentowi na wybór dóbr o mniejszym negatywnym wpływie na środowisko, wywieranym w ciągu całego cyklu życia produktu.

Różnorodność etykiet jest ogromna, na niektórych produktach można znaleźć nawet kilkanaście ich rodzajów. Dzięki zrozumieniu przekazywanych przez producentów informacji na etykietach jesteśmy w stanie podjąć decyzje o zakupie odpowiedniego dla naszych potrzeb produktu.

Co to jest etykieta produktu

Etykieta produktu to wyrób papierowy lub z folii przymocowany do produktu w celu zidentyfikowania lub określenia jego zawartości. Często etykiety służą działaniom marketingowym, reklamując produkt poprzez przyciągnięcie uwagi konsumentów. Etykiety posiadają różne kształty i różnią się materiałem, z którego są wykonane.

Etykiety dostarczają informacje

  • konsumentom – którzy chcą kupić produkt
  • obsłudze sklepu – która dzięki temu może lepiej doradzić klientowi
  • osobą które mają zainstalować ten produkt

Informacja przekazywana przez etykiety jest zazwyczaj krótka i zwięzła. Nie zawsze można ją zrozumieć bez fachowej wiedzy. Dlatego pełniejszą informację można znaleźć w dołączanych do produktu broszurach lub instrukcjach.

Jednym z następstw globalizacji jest istnienie ogólnoświatowego rynku. Często produkty są w różnych miejscach projektowane, produkowane i sprzedawane. Unia Europejska stworzyła rynek, objęty standaryzacją produktów i ich etykiet. Ten sam produkt można więc spotkać w tym samym opakowaniu w różnych krajach. Różny jest tylko język w którym napisano instrukcje obsługi.

Etykiety produktów
Etykiety produktów

Rodzaje etykiet produktu

Wyróżniamy następujące rodzaje etykiet produktu:

  • producenckie – przedstawiają nazwę producenta i jego logo
  • informacyjne – udzielają pewnych informacji na temat produktu np. o maksymalnej temperaturze prania
  • ostrzeżenia – ostrzegają nas przed czymś np. że niewłaściwe podłączenie urządzenia grozi pożarem
  • etykiety ekologiczne – znaki ekologiczne – pomagają wybrać produkty ekologiczne, które pomagają chronić środowisko
  • etykiety energetyczne –  zawierają informacje o klasie energetycznej i podstawowych parametrach urządzenia np. o rocznym zużyciu energii, poziomie hałasu, zużyciu wody, pojemności, czy wielkości załadunku. Etykieta taka daje konsumentowi możliwość porównania różnych urządzeń.

Każdy produkt, który kupujemy w sklepie ma większy lub mniejszy wpływ na nasze środowisko. Zwracając uwagę na to jakie produkty kupujemy, pomagamy chronić środowisko które nas otacza.

znaki ekologiczne - wlaczoszczedzanie.pl

Znaki ekologiczne
Nie każdy produkt nazywany ekologicznym jest nim faktycznie. Można to łatwo sprawdzić, czytając dokładnie etykietę konkretnego produktu. Etykieta to ważna część każdego opakowania. Niejednokrotnie to ona decyduje czy konsument zdecyduje się kupić dany produkt.

etykiety energetyczne - wlaczoszczedzanie.pl

Etykiety energetyczne
Zakup nowych urządzeń RTV czy AGD to spory wydatek, który nadwyręża domowy budżet. Analiza ofert promocyjnych, reklam, rozmowy z sprzedawcami czy znajomymi powoduje mętlik w głowie i nie pomaga w wybraniu odpowiedniego dla nas modelu. Przy wyborze sprzętu który będzie służyć lata, w rozsądnej cenie i przyjaznego dla środowiska naturalnego, pomaga ekooznakowanie produktów czyli tzw. etykiety energetyczne zamieszczone na urządzeniach.

karta produktu - wlaczoszczedzanie.pl

Karta produktu
Karta produktu to zbiór dodatkowych informacji dotyczących urządzenia. Obejmuje zestaw dodatkowych parametrów technicznych, które nie zmieściły się na etykiecie, ale mogą pomóc przy wyborze odpowiedniego produktu. Kartę sporządza producent urządzenia.

Obowiązki dostawców oraz dystrybutorów sprzętu AGD i RTV
Przyjęty w Unii Europejskiej obowiązkowy system etykietowania produktów wykorzystujących energię nałożył na ich dostawców (producentów, importerów) i dystrybutorów (sprzedawców) nowe obowiązki związane z informowaniem konsumentów o parametrach technicznych oferowanych urządzeń.

cykl życia produktu - wlaczoszczedzanie.pl - Flickr / @ Amelia Sommer / CC BY 2.0

Cykl życia produktu i Life Cycle Assesment (LCA)
Wszystkie produkty mają wpływ na środowisko naturalne, ale jedne z nich są mniej a inne bardziej szkodliwe dla środowiska. Troszcząc się o to co kupujesz, troszczysz się o środowisko naturalne. Żeby zrozumieć dlaczego produkty mają różny wpływ na środowisko należy zrozumieć na czym polega cykl życia produktu.

Dom ekologiczny – wybór przyszłości

Dom energooszczędny

Dom energooszczędny
Dom ekologiczny to dom przyszłości, wybudowany z myślą o poszanowaniu energii. Dom energooszczędny to jeden ze sposobów na niższe rachunki za jego użytkowanie. Równie ważne są też odpowiednie codzienne nawyki, które pomogą zadbać o kondycję naszej kieszeni i przyczynią się do ochrony środowiska.

Energooszczędne urządzenia

Energooszczędne urządzenia
Wymiana najbardziej energochłonnych urządzeń na energooszczędne, zmiana dotychczasowych zachowań i przyzwyczajeń, może skutkować znacznymi oszczędnościami energii i rachunków stanowiących pokaźną sumę w domowym budżecie.

Energooszczędne oświetlenie

Energooszczędne oświetlenie
Coraz chętniej stosujemy nowoczesne oświetlenie. Dzięki temu nasze rachunki za energię elektryczną są niższe, a dodatkowo cieszymy się dobrą jakością światła. Niestety wielu z nas nadal nie wie, co oznaczają informacje znajdujące się na opakowaniach i jak świadomie dobierać oświetlenie do swoich potrzeb.

Energooszczędne ogrzewanie

Energooszczędne ogrzewanie
Na ogrzewanie domów wydajemy majątek. Termomodernizacja budynku, modernizacja instalacji grzewczej, wybór odpowiedniego systemu grzewczego i wentylacyjnego dla domu to jedne z ważniejszych kwestii dla każdego inwestora. Liczy się również prawidłowy montaż, konserwacja i użytkowanie instalacji grzewczych.

Energooszczędna wentylacja

Energooszczędna wentylacja
Na podgrzanie powietrza wentylacyjnego trzeba zużyć dużo energii. Nowoczesne systemy wentylacyjne mimo że wymagają energii do ich właściwego funkcjonowania, przyczyniają się do poprawy komfortu bytowania w pomieszczeniach i wyposażone są w systemy służące oszczędzaniu energii.

Oszczędzanie prądu czyli oszczędzanie energii elektrycznej

Oszczędzanie energii
Oszczędzanie energii elektrycznej ma wymiar ekonomiczny jak i ekologiczny. Mniejsze zużycie energii to mniejsze zanieczyszczenie środowiska, mniej spalin i gazów cieplarnianych. W efekcie mniejsze niszczenie warstwy ozonowej oraz ograniczenie zjawiska ocieplenia i zmian klimatu.

Oszczędzanie wody

Oszczędzanie wody
Koszty zużycia wody wynikają zarówno z jej podgrzewania, co pochłania dużo energii, jak również z konieczności jej dostarczenia i odprowadzenia ścieków. Wskazane jest zatem oszczędzanie ciepłej, oraz zimnej wody i racjonalne nią gospodarowanie.

Oszczędzanie gazu

Oszczędzanie gazu
Czy wiesz że na wysokość twojego rachunku za gaz składają się ceny i opłaty dotyczące sprzedaży paliwa gazowego wynikające z taryfy Twojego sprzedawcy gazu, oraz opłaty dystrybucyjne wynikające z taryfy operatora systemu dystrybucji.

Etykiety produktów

Etykiety produktów
Etykiety pomagają podjąć decyzje o zakupie odpowiedniego produktu, stanowią środek komunikacji pomiędzy wytwórcą, sprzedającym i kupującym. Informacje na etykiecie pomagają kupującemu wybrać najbardziej odpowiadający mu artykuł, muszą zatem dokładnie opisywać z czego produkt został wyprodukowany.

Gospodarowanie odpadami

Gospodarowanie odpadami
Wraz ze wzrostem liczby ludzi na Ziemi, rozwojem technologii oraz przemysłu, odpadów jest coraz więcej, a w dodatku są one coraz trwalsze. Rozkład niektórych może trwać nawet kilkaset lat. W efekcie góry śmieci rosną. Co więc możemy zrobić, by pomóc naturze uporać się z problemem, którego jesteśmy przyczyną?

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top