W Chinach powstała największa pływająca elektrownia słoneczna na świecie

W Chinach powstała największa pływająca elektrownia słoneczna na świecie - wlaczoszczedzanie.plChiny rozpoczęły eksploatację największej na świecie pływającej elektrowni słonecznej. Zlokalizowany w mieście Huainan w prowincji Anhui zespół pływających paneli słonecznych ma moc 40 megawatów. Zbudowała ją firma Sungrow Power Supply. Od początku 2016, w tym samym regionie, pracuje pływająca elektrownia o mocy 20 MW.

Eksperci podkreślają zalety pływających farm słonecznych, które oszczędzają miejsce na cennych gruntach w gęsto zaludnionych obszarach. Chiny mają ponad 100 miast o populacji powyżej 1 miliona.

Pływające farmy słoneczne zapobiegają ponadto nadmiernemu parowaniu wody w najgorętszych miesiącach. Chłodniejsze powietrze tuż przy powierzchni wody wydłuża żywotność ogniw fotowoltaicznych.

Pływającą elektrownię umieszczono na sztucznym jeziorze, które powstało po zalaniu terenów, z których wydobywano węgiel. Prowincja Anhui jest bogata w złoża tego surowca.

W styczniu Chiny uruchomiły wielką elektrownię słoneczną Longyangxia Dam. Obejmuje powierzchnię 26 kilometrów kwadratowych, generuje 850 megawatów mocy, co wystarczy do zasilania 200 tys. gospodarstw domowych.

Zdaniem chińskiego rządu, w ciągu dekady ceny technologii do pozyskiwania energii słonecznej spadną do takiego poziomu, by być realną konkurencją dla węgla.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 − 1 =