BP planuje uczestniczyć w przemianach jakie niosą ze sobą odnawialne źródła energii i elektromobilność

BP planuje uczestniczyć w przemianach jakie niosą ze sobą odnawialne źródła energii i elektromobilność - wlaczoszczedzanie.pl - Flickr / @ Rache P/ CC NY ND 2.0Koncern paliwowy BP przewiduje, że w perspektywie kilkunastu lat tradycyjne paliwa, jak ropa naftowa i gaz ziemny wciąż będą odgrywać główną rolę w światowej gospodarce. Firma planuje jednak uczestniczyć w przemianach, jakie niosą ze sobą odnawialne źródła energii i elektromobilność. Koncern przygotowując się na wyzwania przyszłości, opracowała raport, w którym próbuje przewidzieć, co się wydarzy na rynku paliwowym do 2035 roku.

Według raportu rola odnawialnych źródeł energii będzie wzrastać i do 2035 roku stanowić będzie 10-15% rynku energii pierwotnej. W tym samym czasie rosnąć będzie też zapotrzebowanie na tradycyjne źródła energii, takie jak ropa naftowa i gaz ziemny. W 2035 roku będą one wciąż stanowić 75% globalnego rynku.

Jak podkreślił wiceszef BP w Europie, koncern poświęca wiele uwagi zagadnieniom związanym z odnawialnymi źródłami energii. Wśród dużych koncernów naftowo-gazowych obecnie BP najbardziej angażuje się w rynek energii odnawialnej, prowadząc duże farmy wiatrowe i przedsięwzięcia biopaliwowe. BP inwestuje też w start-upy pracujące nad technologiami paliwowymi przyszłości.

Konkretne rozwiązania zależą od poszczególnych rynków i panujących na nich warunków. Koncern posiada elektrownie wiatrowe w Stanach Zjednoczonych oraz przedsięwzięcia biopaliwowe w Ameryce Południowej, głównie w Brazylii.

Odnosząc się do wzrostu znaczenia elektromobilności, wiceszef BP zaznaczył, że koncern chce być częścią tego rozwiązania. Jak przypomniał, pojazdy elektryczne przyczyniają się od zmniejszenia emisji CO2, ale należy pamiętać o tym, że zależy to przede wszystkim od tego, z jakiego źródła pochodzi elektryczność wykorzystywana do ich zasilania. Jeżeli prąd wytwarzany jest w efekcie zwykłego spalania węgla, to już nie jest to taka czysta energia, jak się ją przedstawia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *