Bałtyk tykającą bombą ekologiczną

Bałtyk tykającą bombą ekologiczną
Flickr / @ Robert Young / CC BY 2.0

Europejska Fundacja Kosmiczna rozpoczyna nowy projekt o nazwie Baltic Challenge. Inicjatywa ukierunkowana jest na wykorzystanie technologii robotycznych i satelitarnych do walki z ogromnym zanieczyszczeniem Morza Bałtyckiego, które zaczyna realnie zagrażać zdrowiu.

Problemem, na który chce zwrócić uwagę Fundacja jest ogromne zanieczyszczenie wód Morza Bałtyckiego ściekami rolniczymi, przemysłowymi i komunalnymi, które spowodowało, że Bałtyk stał się jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie.

Kolejnym problemem Bałtyku, są zatopione w morzu po II Wojnie Światowej środki bojowe, miny i bomby, oraz broń chemiczna (gazy bojowe typu iperyt czy tabun, a także inne zawierające m.in. arsen), których ilość szacuje się na ponad 60 tys. ton.

Eksperci oceniają, że uwolnienie kilkunastu procent tych substancji może spowodować, że Bałtyk na kilkaset lat stanie się morzem martwym. Z założenia pojemniki z bronią chemiczną miały przetrwać 150-200 lat. Niestety proces degradacji już się rozpoczął. W ciągu ostatnich 20 lat doszło do ponad 120 wypadków, których ofiarami byli głównie rybacy poparzeni gazem musztardowym. Zanotowano równie ponad 100 wypadków plażowiczów głównie w rejonie wyspy Uznam.

Połączenie obserwacji satelitarnych, prowadzonych przez drony latające i pływające, zastosowanie technologii informatycznych do gromadzenia danych, pozwoliłoby na efektywne zarządzanie zasobami wodnymi oraz monitorowanie stanu wszelkich zanieczyszczeń w przestrzeni morskiej i wód śródlądowych.

W planach Europejskiej Fundacji Kosmicznej jest szereg inicjatyw międzynarodowych. Na planowany w połowie czerwca w Gdańsku kongres pod nazwą Baltic SUMMIT 2017, zapraszani są przedstawiciele świata polityki, biznesu i nauki z krajów nadbałtyckich. Kongres będzie miał na celu omówienie problemów Morza Bałtyckiego oraz technologii kosmicznych i robotycznych, wspierających ich rozwiązywanie. Baltic SUMMIT 2017 połączony będzie z przeglądem-konkursem rozwiązań satelitarnych, dronów i robotów podwodnych, umożliwiających eksplorację i eksploatację środowiska wodnego, a także warsztatami dla firm zainteresowanych tematyką.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top